Left banner

WLG Invest a.s.

Pojišťovna Kooperativa prodala vymahačům promlčené pohledávky 70 tisíců klientů

Až 70 tisíc bývalých klientů pojišťovny Kooperativa mohla vyděsit soudní obsílka. Vymahačská firma WLG Invest v ní požaduje zaplacení dlužných částek, které klienti pojišťovně nesplatili. Ve většině případů se ovšem jedná o dluhy promlčené, o kterých pojištěnci často neměli ani tušení.

Vymahačská firma WLG Invest zkouší trikem získat peníze od velkého množství bývalých klientů pojišťovny Kooperativa. Pokouší se na nich vymoci zaplacení starých a promlčených dluhů.

Od dubna loňského roku dostávají stovky lidí obálky se zeleným pruhem a soudní obsílkou s výzvou k zaplacení dluhu zlínské firmě WLG Invest. Zpravidla jde o staré pokuty v hodnotě několika set korun. S úrokem a s uhrazením nákladů řízení se ale mohou vyšplhat až k osmi tisícům.

Podle sdružení Acta non verba, které sleduje podobné případy, se podobná obsílka mohla dostat až k 70 tisícům bývalých klientů Kooperativy.

Jednou z nich je Anna, účetní a matka dvou dětí, která měla zaplatit dohromady téměř 8 tisíc korun pro ni do té doby neznámé firmě. Až po pátrání zjistila, že se jedná o dluh v hodnotě 474 korun vůči pojišťovně Kooperativa, se kterou před deseti lety ukončila pojistnou smlouvu na byt.

Paní Anna ovšem dluh zaplatit nemohla, protože o něm jednoduše nevěděla. I když pojišťovna měla na Annu kontaktní údaje, přes deset let se neozvala. Už po třech letech od ukončení obchodní smlouvy se navíc dluh stal promlčeným.

To se ale musí prokazovat před soudem a právě na to firma WLG Invest, zastupovaná advokátem Petrem Gallatem, spoléhá. Řadu lidí totiž soudní výzva vyděsí natolik, že dluh rovnou zaplatí, aniž by se bránili před soudem.

"Dluhy se mají platit. Někdo dluží a nezaplatí, to vám přijde normální?" komentoval postup firmy Gallat. Podle něj je část odkoupených pohledávek ještě nepromlčených.

Většinou firma komunikaci s dlužníky zahájí zasláním návrhu na vydání platebního rozkazu, následuje soudní obsílka.

Dlužníci se ale nedají - obrací se na sdružení, která poskytují bezplatná právní poradenství, nebo si vzájemně radí jak postupovat na internetových fórech. Při včasném a správném podání odporu totiž dlužník nemusí WLG Invest zaplatit nic.

"Jak sleduji, nejsem v tom sám. Dneska jsem dostal elektronický platební rozkaz, ve kterém po mně firma WLG Invest a.s. vyžaduje za pohledávku 200 Kč a úroky 74 Kč plus náhradu za řízení JUDr. Petrovi Gallatovi 6420 Kč. Ovšem nikde není napsáno, za co těch původních 200 Kč dlužím a ani dokonce, komu je mám jako zaplatit. Pokud opravdu někde dlužím 200 Kč, proč mi nikdo nedal ani upomínku, že něco dlužím?" píše na fóru pro dlužníky uživatel karelt.
 

Vojtěch Razima, ředitel společnosti Acta non verba, odsuzuje prodej pohledávek jako vydělávání na bezbrannosti lidí. "Kooperativě asi přišlo správné, že někdo, kdo kdysi dlužil stokoruny, nyní přijde o desetitisíce jen proto, že se neumí bránit právnickým kličkám vymahačů a podlehne strachu z následné exekuce," píše v prohlášení.

Acta non verba vyzvala Kooperativu k omluvě a jejím "promlčeným" dlužníkům poskytuje bezplatnou právní pomoc, stejně jako občanské sdružení Nedejte se.

"V první řadě je třeba zajít za právníkem," říká Alexandra Juráčková, která zajišťuje právní poradenství v Nedejte se. "Jsem trochu odpůrce vzorů, jak postupovat, co si lidé najdou na internetu. Ten právní postup může být hodně komplikovaný, je tu například nová novela zákona, kterou je třeba brát v úvahu."

Postup při obdržení platebního rozkazu, je-li dluh starší než 3 roky:

Jakmile si přeberete doporučený dopis s platebním či elektronickým platebním rozkazem od soudu, zjistíte v něm stáří pohledávky (tedy kdy vznikl dluh, pro který vás žalují).

Pokud je dluh starší více jak 3 roky /u obchodních smluv 4 roky/, musíte do 15 dní od převzetí dopisu bezpodmínečně jednat! Pokud tuto lhůtu promeškáte, máte smůlu a celý dluh i s úroky a náklady na právní zastoupení musíte uhradit. Jestliže se VČAS začnete aktivně bránit, nemusíte platit ani korunu!

Především nikomu nic neplaťte. Jakmile totiž uhradíte byť jen samotnou dlužnou částku v řádu pár stokorun, musíte zároveň doplatit i zbytek – tzn. náklady řízení. O tyto peníze se však připravíte zcela zbytečně!

Podejte proti platebnímu rozkazu odpor!

Nakonec soud na základě tohoto odporu platební rozkaz zruší, a tím jste jednou pro vždy zproštěni povinnosti tento dluh uhradit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře  

0 #12 WLG Invest a.s.Emmett 2018-10-31 12:52
I have noticed you don't monetize your page, don't waste your traffic, you can earn additional cash every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website
(they approve all websites), for more details simply search in gooogle: boorfe's tips monetize
your website

Feel free to visit my blog post: BestTuyet: https://FollowNichole.blogspot.se
Citovat
0 #11 WLG Invest a.s.Delilah 2018-10-29 17:54
I see you don't monetize your page, don't waste your traffic,
you can earn extra bucks every month. You can use the best adsense alternative
for any type of website (they approve all websites), for more info simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website

Feel free to visit my website ... BestAline: https://CleverTamela.blogspot.com
Citovat
0 #10 DotazIveta 2017-10-20 13:41
Dobrý den dneska my přišel do schránky dopis s platebním rozkazem kde mam zaplatit 20.799kč z roku 2011-2010 přitom nikde teto společnosti nedlužím ani korunu a soudně my to nedošlo došlo my to normalně v obálce od nějakého Exekutora ze Zlína no divné je že na papíře není ani razitko ani podpis tak bych chtěla poradit děkují moc
Citovat
+1 #9 dotazIvana 2017-01-16 17:05
Prosím o radu příšel nám rozkaz na exekuci manželovi na vyplatu od této společnosti jak se prosím bránit dekuji
Citovat
0 #8 dotazIvana 2017-01-16 17:03
Prosím o radu jak poslat této společnosti odvolaní jelikož nám přišel platební rozkaz na manželovu vejplatu a nic nedluží prosím pomozte nám děkuji
Citovat
0 #7 dotazIvana 2015-08-11 10:08
dobrý den,právě mi došla exekuce na plat od zminované společnosti na částku 1020,-kč plus uroky,poplatky atd,celkem víc jak 24tis.vůbec nevím za co to je,platební rozkaz byl vydán soudem 21.05.2011,nic jsem neobdržela,naví c pořád mám trvalý pobyt,co s tím dělat?děkuji za odpověd
Citovat
0 #6 Odp.: WLG Invest a.s.Guest 2015-03-18 09:43
Cituji Honza:
Dobrý den, této firmě jsem nic nezaplatil, nicméně to ani neřešil s právníkem. Teď mám 3 exekuce a před pár dny přišla od JUDr. Růžičky exekuce na plat manželky. Nyní to řeším s právníkem, nemáte někdo podobnou zkušenost, co se ještě dá (pokud vůbec) dělat? Za každou radu moc děkuji.

Cituji Petr :
Dobrý den, naletěl jsem na starou pohledávku. Bohužel špatně jsem napsal odvolaní- Sam, a prohrál jsem to. Chci se zeptat, když to má exekutor, a pohledávka je z roku 2006, můžu uplatnit promlčecí lhůtu v roce 2016 ?? info na e-mai . Děkuji.

Vážený pane, jakmile to má exkutor, nezbývá nic jiného než vše uhradit, jiná možnost již není.
Citovat
0 #5 WLG investHonza 2014-07-18 10:42
Dobrý den, této firmě jsem nic nezaplatil, nicméně to ani neřešil s právníkem. Teď mám 3 exekuce a před pár dny přišla od JUDr. Růžičky exekuce na plat manželky. Nyní to řeším s právníkem, nemáte někdo podobnou zkušenost, co se ještě dá (pokud vůbec) dělat? Za každou radu moc děkuji.
Citovat
+2 #4 WLG Invest a. s.Hana 2014-04-01 12:16
Dobrý den,

přišel mi domů Exekuční příkaz ze 426 Kč na 7865,- na manžela. Do dnes nám ale nic jiného nepřišlo. Nevidím tu ani datum a ani podpis, nebo nějaké razítko. Jen na pc podpis Judr. Martin Růžička. Co mám dělat, děkuji za odpověď.
Citovat
0 #3 WLG INVESTPetr 2013-02-02 14:17
Dobrý den, naletěl jsem na starou pohledávku. Bohužel špatně jsem napsal odvolaní- Sam, a prohrál jsem to. Chci se zeptat, když to má exekutor, a pohledávka je z roku 2006, můžu uplatnit promlčecí lhůtu v roce 2016 ?? info na e-mai . Děkuji.
Citovat